Blog

65 Yaş Yaşlılık Parası Başvuru Kanalları Ve Alma Şartları

65 Yaş Yaşlılık Parası Başvuru Kanalları Ve Alma Şartları

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlara bağlanan aylık maaş gibi olan devlet desteği yalnızca 65 yaş ve üzerindekilere verilmektedir, bunun nedeni ise bu yaştaki kişilerin kendi bakımlarını yaparken zorlanması, çalışamaması ve yaşamının devamı için maddi desteğe ihtiyaç duymasından kaynaklanır. Hal böyle olunca devlet de yaşlılık aylığı adı altında bir maddi destek sunuyor; daha evvelden ailesi ile değerlendirme yaparak maaş miktarını belirleyen devlet artık bu aralığa tüm aileyi dahil etmiyor.

Yaşlılık Maaşı Miktarı Neye Göre Belirlenir?

Yaşlılık maaşı önceden kişinin tüm ailesini kapsayacak şekilde veriliyordu, yani ailesinde varsa çocuk ve eşin de durumu gözetilerek maaş miktarı arttırılıp azaltılıyordu. Bu kimi için bir avantaj olsa da çocukları tarafından bakımı karşılanmayan büyüklerimiz için tamamen dezavantaj oluyordu. Bu yüzden devlet yeni düzenleme ile yaşlılık maaşının miktarını yalnızca maaşı alacak kişinin duruma ve yaşıyorsa eşine bakarak belirleyecek. Ancak bu maaş genelleme yapacak olursak üç ayda bir 705 TL’lik bir miktarda vatandaşlara ödenir, yani aylıktan ziyade 3 ayda bir kişiler bankadan paralarını çekebilecek, aylık hesaba göre ellerine her ay 235 TL geçmiş olacak.

Yaşlılık Maaşına Başvuru Şartları Nelerdir?

Bu maaştan faydalanmak isteyen kişilerin 65 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir, yaşı bu sayıyı tutmayan kişilerin başvuru yapması dahi gereksizdir. Bunun yanında başvuru yapmayı düşünen 65 yaşını doldurmuş olan bireyin SSK veya BAĞKUR geliri olmamalı, aylık getirisi de muhtaçlık sınırının altında olmalıdır. Muhtaçlık sınırı 2017 senesi için 423 TL olarak belirlenmiştir, yani bu rakamdan fazla geliri olanlar yaşlılık maaşından faydalanamaz.

Yaşlılık Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvuru evrakı ile yaşlılık maaşını talep edebilirsiniz; bu evrakı ise kaymakamlıklardan veya valilik merkezlerine bağlı mal müdürlüklerinden talep edebilirsiniz. Bu evrakı aldıktan sonra sıra muhtaçlık sınırının altında bir gelire sahip olduğunuzu kanıtlamaktan geçiyor, bu belge de il ve ilçe idare kurumları tarafından isteğiniz doğrultusunda çıkartılabiliyor. En son kararı ise SGK verecek olup, yaşlılık maaşını almaya hak kazanıp kazanmadığınızı kontrol edecek.

Maaşı Yakınları Çekebilir Mi?

Öncelikle yürüyemez durumda olan veya bakıma muhtaç olup da yaşlılık maaşı almaya hak kazanan kişilere üç ayda bir ödeme yapıldığını söylemiştik. Kişiler ödemelerini kendileri çekemez durumda ise vasilik belgesini çekecek olan yakınına/ komşusuna verebilir, kendi alamasa dahi giderlerini karşılamak adına parasını bir yakını vasıtası ile çektirebilir.

Vasilik Belgesi Nasıl Alınır?

Vasilik belgesi yalnızca mahkeme tarafından verilen, kişinin el yazısı veya ıslak imzasına bakılmaksızın mahkeme onaysız bir kağıttan oldukça farklı ve her devlet kurumunda geçerli olan bir belgedir. Bu belgenin temini için SGK kurumlarına veya kaymakamlığa gidebilir, vasilik için mahkeme kararı çıkarttırabilirsiniz. Bu kararın mahkeme kontrolünde çıkarılması oluşabilecek mağduriyetlerin veya dolandırıcılıkların önüne geçilmek istenmesinden kaynaklanır.

Başvuru Yapmadan Evvel Dikkat!

İlk başvurunuz kabul olmadığı zaman itiraz etme ya da yeniden başvurma hakkınız vardır, ancak zaten gerekli belgelerle doğruluğu ispatlanırsa bu maaş kişi yaşama veda edene kadar kesilmez, üç ayda bir hesabına devlet tarafından yatırılır. Resmi olarak ölümü kayıtlara geçince kişinin ailesi bu maaştan faydalanamaz, maaş kesilir. Eşi bu durumda mağdur olmasın diye gerekli dilekçeler verildiği takdirde maaşın devamlılığı sağlanabilir, ya da eş yaşlılık başvurusu şartlarına uygunsa kendisi için de maaş talebinde bulunabilir. Belgelerinizi mutlaka kaymakamlık, mahkeme gibi durumlara kaşeli bir şekilde onaylatın, işinizi garantiye alın.

One Comment

  1. slm babam emekli kirada oturuyoruz.babam kredi çekti maaşı 1000tl kalıyor annem e 65 aylığı verilirmi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir