Blog

5 Yıl Geri Ödemesiz 50 Bin TL Hibe Kredi

5 Yıl Geri Ödemesiz 50 Bin TL Hibe Kredi

Kişiler yatırım yapmak için ya da ev ve araba gibi yüksek tutarlarda para gerektiren ihtiyaçları için mevcut paralarının ve gelirlerinin yetmemesi durumunda kredi çekme yoluna giderler.

Kredi çekmek isteyen kişilerin temel hedefi, düşük faizli ve uzun vadeli kredi çekmektir. Bunun yanında yatırım yapmak isteyen kişiler ekonomiye katkılarından dolayı hibe kredi çekimleri için başvuruda bulunmaktadır.

Devlet destekli olmak üzere çeşitli alanlarda yatırım yapmak isteyen girişimciler için belirli bir süre geri ödemesiz hibe kredi imkanları bulunmaktadır.

50 Bin TL Krediyi Almanın Şartları Nelerdir?

Bir iş kurmak isteyen girişimci öncelikle KOSGEB’in o konu ile ilgili açtığı kurslara katılmalıdır. Kursu geçer dereceyle tamamlayan kişilere girişimci sertifikası verilmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı verilen bu eğitim 70 saat sürmektedir. Eğitimin en az 56 saatine katılmak mecburidir. Aksi durumda eğitim başarı sertifikası almanız mümkün değildir. Eğitimler hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır.

Kurs sonrasında girişimci adayları, yatırım yapmak istedikleri alan ile ilgili olan projelerini KOSGEB jürisine sunmak zorundadırlar. Projenizin KOSGEB jürisi tarafından onaylanması durumunda 50 bin TL hibe kredi imkanından yararlanabilirsiniz. Projeniz jüri tarafından onaylanmaz ise, 15 gün içerisinde karara itiraz etme hakkınız olduğunu unutmayın.

Bu hibe krediden yararlanabilmeniz için 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Ayrıca, yatırım yapacak maddi durumunuzun olmadığını kanıtlayacak olan gelir durumunuzu gösteren belgeleri de ibraz etmeniz şarttır.

Projenizin onaylanması ve gerekli şartları sağlamanız durumunda alacağınız 50 000 TL hibe kredi sonrasında, 100 000 TL de faizsiz olarak geri ödemeli olarak kredi almanız mümkündür.

Hibe Krediyi Nasıl Çekerim?

Günümüzde sıfırdan bir iş yeri açmak ve şirket kurmak, girişimcilere mali açıdan büyük zorluklar getirmektedir. Bu yatırım maliyetlerini karşılamak adına girişimciler hibe kredilere yönelmektedir. Devlet bu noktada girişimcileri KOSGEB aracılığıyla desteklemekte ve onlara girişimleri için hibe krediler vermektedir.

KOSGEB aracılığıyla 5 yıl geri ödemesiz 50 bin TL hibe kredi almak için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Her ilde bulunan KOSGEB müdürlükleri aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz sonrası eğitim tarihlerine göre eğitime katılmanız, eğitimi başarı ile tamamlamanız ve KOSGEB jürisine sunacağınız projenizin kabul edilmesi sonrası hibe kredinizi almanız mümkün olacaktır.

Hangi Şartlarda Hibe Krediden Faydalanamam?

KOSGEB 50 000 TL hibe kredisinden faydalanmak için temel şart yatırım yapacağınız alan ile ilgili olarak KOSGEB eğitimine katılmak ve bu eğitimde başarılı olmak, sonrasında KOSGEB jürisine sunacağınız yatırım projenizin KOSGEB jürisi tarafından kabul edilmiş olması gerekmektedir. Jüri tarafından kabul edilmeyen proje sahipleri, 50 000 TL kredi imkanından faydalanamazlar.

Bunun yanında; halihazırda bir işletme sahibi olanlar ya da bir işletmeye ortak olanlar, son 1 sene içinde bir işletme ya da şirket açıp kapatmış olanlar KOSGEB’in 50 000 TL hibe kredisinden faydalanamazlar.

50 000 TL hibe krediyi almak isteyen kişilerin herhangi bir işletmede SGK şartları dahilinde çalışmıyor olması gerekmektedir.

Bunların aksine; kadınlar, gaziler, 1. Derece şehit yakınları ve engelli vatandaşlar KOSGEB’İn hibe kredisinden daha kolay imkanlarla yararlanabilmektedir.

KOSGEB’in vermiş olduğu 50 000 TL hibe kredi imkanı her sektör için geçerli değildir. KOSGEB tarafından belirlenmiş sektörlerde yatırım yapmak isteyen girişimciler bu hibe kredi imkanından faydalanabilmektedir.

Sizler de yatırım yapmadan önce, yatırım yapacağınız alan ile ilgili olarak KOSGEB hibe kredisinin geçerli olup olmadığını incelemelisiniz. Aksi takdirde zaman ve emek kaybına uğramanız işten bile olmayacaktır.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir