Blog

3300 TL Altı Borçlar İcraya Düşer mi?

3300 TL Altı Borçlar İcraya Düşer mi?

Borçluluk durumunda olan vatandaşların merak ettikleri konulardan bir tanesi de 3300 lira altındaki borçlara icra takibi yapılabilir mi olmuştur. Eğer bir ürünü borç karşılığında alıyorsanız ve bu ürünün taksitlerini ödemiyorsanız borcunu almak isteyen şirket sizi yasal yollarla birlikte icra takibi başlatabilmektedir. Bu icra sonrasında haciz işlemleri de yapılarak bir çok sıkıntıyı beraberinde yaşarsınız. Asıl önemli olan ise büyük borçlar değil de küçük meblağlarda olan borçlardır. Cep telefonu, İnternet, Elektrik ve gibi aboneliklerin borçlarının icraya düşmesidir. 3300 liranın altındaki borçların icraya düşüp düşmediğini öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilir ve bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

3.300 TL Altındaki Kredi Borçlarına İcra Gelir mi?

Konumuz hakkında bilgi vermek gerekirse kesinlikle 3300 liranın altına icra yapılamaz diye bir şey söylemek mümkün değildir. Bu son zamanlarda çok konuşulan konular arasında olduğu için bu konu hakkında bilgi vermek istedik. Aldığınız ürünü borçla, senetle ve ya kredi ile aldığınızda borçlarınızı 90 gün ödemediğiniz taktirde alışveriş yaptığınız yer sizi icraya verecektir. Bu icra işlemlerini şirketlerin avukatları yapmaktadır. Eğer borcunuz düşük bile olsa bu borca avukat masrafı ve icra masrafları da eklenecektir. Bu sefer daha yüklü bir ödeme yapmış olacaksınız. Dosyanız icraya verildikten sonra avukat sizin borcunuzu ödemeniz için evinizi ziyarete gelir ve haciz işlemi uygulamaktadır. Eğer siz burada borcu ödeyeceğinizi taahhüt ederseniz avukat ödeyeceğiniz tarihe kadar sizi bekleyecektir. Eğer bu tarihte de borcunuzu ödemezseniz bu sefer yasa gereği sizi hapise atmak için bir karar çıkartılacaktır. Bu kararı taahhüt ettiğiniz için verilmektedir. Eğer imzalı taahhütte bulunmadıysanız böyle bir karar çıkmayacaktır. Bu borç miktarı 500 lira da olsa 3000 lira da olsa aynı şekilde icra uygulanmaktadır. Bu yüzden 3300 lira altındaki borçlara icra takibi yapılmaktadır.

İcra Borcu Taksitlendirilir mi?

Eğer borcunuzu ödemediniz ve avukat tarafından icra başlatıldıysa bu borcunuzu taksitlendirerek de ödeyebilirsiniz. Yalnız avukatlar bu sistemle pek uğraşmak istemedikleri için böyle bir teklif sunulmamaktadır. Siz borcunuzu taksit taksit ödeyeceğinizi taahhüt ederseniz avukatlar üzerine faiz koyarak size yeni bir ödeme planı çıkartacaklardır. Bu ödemeyi gününde ödemeli ve hiç aksatmamalısınız. Aksi taktirde yakalanma emri çıkartılarak cezaevine girersiniz. 3300 lira borcu olanlar genelde avukat masrafı ve faizlerle birlikte 6000 ve 7500 lira arasında para istenmektedir. Siz bu parayı taksit taksit 10 ay vade yaparak ödeyebilirsiniz. Taksitle ödeme yaparken ise dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. Ödeyeceğiniz tarih net ve her ay aynı gün olmalıdır. Ödeme gününü 1 gün bile geciktirirseniz avukat sizi MD 340 gereği cezalandıracaktır.

Borç Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Herhangi bir durumda icraya düştünüz ve borcunuz avukatlara teslim edildiyse avukatlar ilk önce sizi telefon ile arayarak belli bir süre vereceklerdir. Eğer sizde bu süre içerisinde işlem yapamazsanız avukatlar bu sefer ikametgah adresinize gelerek haciz işlemi başlatacaklardır. Evinizdeki bütün eşyaları yazarak haciz edeceklerdir. Haciz etmek evden eşya kaldırmak anlamına gelmemektedir. Bunu sakın yanlış anlamayın. Haciz etmek evdeki eşyaları yazmak ve o eşyaların sahibi borcunuzu ödeyesiye kadar avukatlık şirketi olmaktadır. Eğer siz haciz edildikten sonra eşyalarınızı satar ve ya evden taşınırsanız bu size büyük bir cezanın geleceği anlamına gelmektedir. Bu ceza hapis cezası olacak ve daha çok sıkıntıya gireceksinizdir. Bunun için avukatlarla anlaşma yoluna girin ve onların suyundan gitmeye özen gösterin. Eğer avukat ile anlaşırsanız iyi bir ödeme planıyla borcunuzu yavaş yavaş ödeyebilir ve icra takibinden kurtulmuş olursunuz. Unutmamanız gereken bir diğer noktada eğer icraya verildiyseniz SGK’Lı bir işyerinde çalışıyorsanız maaşınızın ¼’üne haciz işlemi yapılarak el koyulacaktır. Bu yapılan haciz sizin borcunuzdan düşecektir. Emeklilerde ise emekli maaşlarına haciz koyulmaz. Emekliler eğer kendileri istiyorsa maaşlarına haciz koydurtabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir