Konut Kredisi Faizleri Düşer mi? | Bankalar ve Krediler

2019 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

Yükselen konut kredisi faizlerinde müşterilerin beklediği en güzel haber konut kredisi düşecek mi ve ya düştü mü gibi yapılan haberlerdir. Son zamanlarda epeyce bir yükselen ve durdurulmayan konut kredisi faizlerinde bankalar %3.50 oranına kadar konut kredisi satabiliyorlar. Bu durum da yatırım yapmak isteyen ve konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızı sıkıntıya sokmaktadır. Son güncellenmenin ardından konut kredisi faiz oranlarında en düşük faiz oranı %1.98 olmuştur. Bunu da veren banka Ziraat Bankasıdır. Kamu bankasının bu kadar yüksek olduğu bir uygulamada diğer bankalar ise %2 ve üzerinde konut kredisi faizleri uygulamaktadırlar.

Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?

Daire Fiyatına Yakın Faiz Uygulaması

Konut kredisinde %2 oranından düşük sadece Ziraat Bankası konut kredisi kullandırmaktadır. O bankanın da bu faiz üzerinden kullandırma da şartı vardır. Eğer maaş ödemelerinizi bu banka üzerinden alıyorsanız %1.98 faiz uygulamasından yararlanabilirsiniz. Yoksa daha farklı faizler karşınıza çıkmaktadır. Son zamanlarda artan konut kredisi faizlerine baktığımızda bankaların uyguladıkları faizlerle ödeme sonundaki paralarla neredeyse bir daire fiyatından fazla ödeme yapıldığı görülmektedir. Bu sebeple özellikle yatırım yapmak isteyenler artık konut kredisi alarak yatırım yapmamaktadırlar. Çünkü konut kredisi kullanan bir kişinin aylık getirisi evini kiraya verdiğinde en fazla 1.500 TL olduğunu varsayarsak en 200 bin liralık bir konut kredisinde aylık 4000 civarı ödeme yapılmaktadır. Bu da demek oluyor ki kiranın üzerine bir kiradan daha fazla koyup bankaya ödeme yapmalısınız. Bu oranlar tüketiciyi hiçbir şekilde cazip etmediği gibi, ev alma hayali olan ve bu hayalini gerçekleştirmek isteyen kişileri de oldukça üzmüş bulunmaktadır.

En çok tercih edilen bankalara baktığımızda İş Bankası ve Vakıfbank %2.50 üzerinden konut kredisi faizi uygularken bu rakamları 60 ay vade ile 120 ay vade de bile aynı tutmaktadır.

Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

Konut kredilerinde herkesin beklediği faiz düşme işlemi şu an için gözükmemektedir. Son güncelleme yeni yapılmasıyla herhangi bir düşüş görülmediği için uzun bir süre bu faiz oranlarıyla işlem yapılacağı görülmektedir. Resmi kurumlardan herhangi bir açıklama yapılmazken piyasadaki dedikodular faizlerin bir anda hızlı bir düşüş yaşayacağı konusunda konuşmalar yayılmaya başlamıştır. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa resmi kurumlardan açıklama yapılmadan hiçbir haber inanmamanızdır. Çünkü söz konusu faizler ile ilgili haberleri resmi kurumlardan ve ya haber bültenlerinden öğrenebiliriz. Uzun süredir konut kredisi faizini düşmesini bekleyenler için vereceğimiz haber ise maalesef olumsuzdur. Özellikle 2019 yılının  ilk çeyreğinde de bu kredi faizleri civarında konut kredisi oranları hesaplanacaktır.

Ev Almalı mıyım?

Konut kredisi kullanarak ev alma hayali olan bir çok vatandaşımız vardır. Bu kişiler ise son günlerde artan faiz oranları sebebiyle hayal kırıklığına uğramışlardır. Her türlü ev sahibi olmak isteyenler eğer faizler bu şekilde olacaksa da kendi keselerine göre ev almak istemektedirler. Yalnız bu konuda belirtmek istediğimiz bir durum vardır. Eğer şimdi yüksek faizle konut kredisi kullanırsanız faizlerin düşmesiyle bankalar size konut kredisi yapılandırması yaparak o günkü faizlerle kredinizi vermektedirler. Tabi bunun bir garantisi yoktur ama genelde köklü bankalar müşterilerini mağdur etmemek için bu uygulamayı yapmaktadırlar. Sizde şu an için ev sahibi olmak istiyorsanız en düşük faizle konut kredisi veren bankaları araştırabilirsiniz. Daha önce 0.98 faiz veren bankalar şimdi ise 2 ve üzerinde faiz vermektedirler. Görünen oran gerçekten çok yüksek olsa da yine ev alma hayali olan kişiler konut kredilerini tercih edeceklerdir. Böyle kişilere de önerimiz en uygun konut kredisi faizi veren bankalardan başvuru yapabilmeleridir. Özellikle bütçenize uygun ve aylık ödeme gücünüze göre ödeme tablosu oluşturduktan sonra kredi başvurunuzu yapın. Bu şekilde aylık gelirinizi ve ne kadar ödeme gücünüz olduğunu görebilir ve bankaya o şekilde teklif sunabilirsiniz.

120 aylık konut kredi faiz oranları

Ziraat Bankası yüzde 1,98
Türkiye Finans Bankası yüzde 2,24
Kuveyt Türk yüzde 2,34
Yapı Kredi Bankası yüzde 2,46
VakıfBank yüzde 2,5
İş Bankası yüzde 2,5
İNG Bank yüzde 2,5
TEB yüzde 2,58
HalkBank yüzde 2,59
QNB Finansbank yüzde 2,7
Garanti Bankası yüzde 2,8
DenizBank yüzde 2,9
Akbank yüzde 2,95
ŞekerBank yüzde 2,95
HCBS yüzde 3,15
ICBC yüzde 3,20

3 Comments Posted

  1. İkinci el konut kredisinde 150 000 liraya 0’98 faiz uygulayınca bizim gibi dar gelirli vatandaşta ev alsın başkanım size sesleniyorum ne olur merhamet et liradan kurtulalım

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*