Blog

2019 Yılı KOSGEB Destekleri (KOBİGEL)

2019 Yılı KOSGEB Destekleri (KOBİGEL)

Ülkemizdeki ekonominin en önemli destekçilerinden olan KOSGEB farklı alanlarda verdiği destekle bilinmektedir. Birçok meslek grubuna ve girişimciye cazip koşullarda kredi imkanı sunan kurum ekonominin gelişmesi ve canlanması için çok önemli bir rol sunmaktadır. Söz konusu kredilerin bazıları faizsiz iken bazıları ise hibe şeklinde verilmektedir. Bu kredilerden yararlanmak için farklı şartların sağlanması ve gerekli başvuruların yapılması gerekmektedir. KOSGEB tarafından verilen destekleri alarak hayallerini gerçekleştiren birçok kişi bulunmaktadır. Bu destekler kişilerin hayallerine ulaşmasında çok büyük katkı yaparken bazen de zor durumda olan işletmelere can suyu olmaktadır. Böylece bazı işletmeleri de batmaktan kurtarmakta ve daha da büyümesini sağlamaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda girişimcilere ve esnaflara vermiş olduğu desteklerden dolayı büyük ilgi gören KOSGEB söz konusu desteklerden bazılarını 2018 yılında da devam ettirme kararı almıştır. Bunlar arasında en fazla ilgiyi görenlerden bir tanesi 50 bin liraya kadar verilen hibe kredidir. Söz konusu krediye olan başvuru sayısı her geçen yıl artmaktadır. Bundan dolayı 2018 yılında da verilecek olan hibe kredi şartları aynı şekilde devam ettirilme kararı alınmış ve bu durum kamuoyuna duyurulmuştur. Hibe krediden yararlanmak diğer kredilere göre daha zor oluğu için başvurucuların şartları tamamen sağlamaları ve uygun bir proje sunmaları gerekmektedir. Aksi halde bu krediyi almak mümkün olmamaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda verdiği desteği sürekli artıran KOSGEB, 2018 yılında başvuruculara 100 bin lira faizsiz kredi ve 50 bin lirada hibe kredi sağlamaktaydı. 2019 yılında en bu kadar destek sağlamaya devam edecek olan kurum, söz konusu kredilerin miktarlarını şartlara göre artırabileceğini de ifade etmektedir. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri destekleyen kurum farklı alanlarda desteklemeler yapmaktadır. Kurumdan destek almak isteyen kişilerin mutlaka bu alanlarda proje üretmesi ya da bu alanlarda faaliyet göstermesi gerekmektedir. Aksi halde KOSGEB tarafından verilen desteklemelerde yararlanılması söz konusu değildir. Yapılan açıklamalarda 2019 yılında desteklemeler için bütçeden KOSGEB’e toplamda 1,7 milyar lira ayrıldığı açıklanmıştır. Söz konusu rakamla birlikte 2019 yılında verilen desteklerin çok daha fazla olması beklenilmektedir.

2019 Yılı KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB tarafından girişimcilere, işletmelere ya da farklı hizmet gruplarına destekler verilmektedir. Bu destekler on üç farklı alanda sınıflandırılmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Girişimcilik Destek Programı,
 • Genel Destek Programı,
 • İşbirliği ve Güç Birliği Destek Programı,
 • KOBİ proje Destek Programı,
 • KOBİGEL ve KOBİ Gelişim Destek Programı,
 • Tematik Proje Destek Programı,
 • Gelişen İşletmeler Piyasası Kobi Destek Programı,
 • Ar-Ge, İnovasyon Destek Programı,
 • KOBİ TEKNOYATIRIM – KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı,
 • Stratejik Ürün Destek Programı,
 • Endüstriyel Uygulama Destek Programı,
 • Uluslararası Kuluçka Merkezi Ve Hızlandırıcı Destek Programı,
 • Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama (Teknopazar) Destek Programı.

Burada belirtilen destekleme programlarının şartları ve sağlanan kredi miktarları başvuru yapan kişilerin durumlarına ve şartlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Verilecek olan kredi miktarları sunulan şartlara göre KOSGEB içinde bulunan ilgili kurum tarafından değerlendirilmekte ve ona göre karar verilmektedir. Bundan dolayı kredi miktarları için net bir şey söylemek neredeyse imkansızdır.

2019 Yılı KOSGEB Destekleri ve Kadınlara Sağlanan Ayrıcalık

KOSGEB tarafından verilen kredilerde kadınlara farklı uygulamalar yapılmaktadır. Farklı uygulamaların olmadığı durumlarda ise kadınların daha fazla destekten yararlanmaları ve ekonomik hayatın içinde yer almaları için pozitif ayrımcılık uygulamaktadırlar. Yani kadınların başvurularına çok daha olumlu bir şekilde değerlendirilmekte ve yapılan başvuruların kabul edilmesi için daha fazla esneklik gösterilmektedir. Ayrıca destekleme oranları erkek girişimcilere göre daha fazladır. KOSGEB tarafından ayrılan bölgelere göre bu oranlar değişmektedir fakat söz konusu bölgelerin tamamında kadınlara verilen desteklemelerin oranı çok daha fazladır. Böylece kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanmaktadır. Bundan dolayı KOSGEB başvurularının neredeyse yarısını kadınlar oluşturmaktadır. Yapılan açıklamalarda yapılan başvuruların yaklaşık %47’si kadınlar tarafından yapılmaktadır.

İşbirliği-Güç Birliği Destek Programı

KOSGEB tarafından zaman içinde farklı uygulamalar yapılmakta ve başarı durumuna göre söz konusu uygulamalara devam edilmekte ya da uygulamadan kaldırılmaktadır. Bu uygulamalardan bir tanesi 2016 yılında uygulanmaya başlamıştır. Söz konusu program “İşbirliği ve Güç Birliği Destek Programı” olup bu kapsamda girişimcilere 1.000.000 (bir milyon) lira kredi verilmektedir. Gereken şartların sağlaması koşulu ile verilen bu kredinin yine gereken şartların sağlanması durumunda 300.000 lirası hibe olarak geriye kalan miktar ise 700.000 lira ise faizsiz kredi olarak verilmektedir. Söz konusu destek programında verilen kredinin üst sınırı 1 milyon olup yapılan projelere göre bu miktar verilebilmektedir. Alınan kredinin %30’u hibe, %70’i ise faizsiz kredi şeklindedir. Söz konusu desteklemenin başarıya ulaşmasından dolayı 2019 yılında da devam etmektedir.

 KOBİ’lere Verilen Krediler

KOSGEB tarafından yapılan desteklemelerden bir tanesi de KOBİ yani küçük ve orta ölçekli işletmeler için yapılmaktadır. KOSGEB tarafından işletmelere farklı desteklemeler sağlanmaktadır. Girişimcilere sundukları projelere göre 2018 yılında 150.000 liraya kadar kredi verilmekte olup bunun bir kısmı hibe diğer kısmı ise faizsiz kredi şeklindedir. Bunun dışında 2017 yılında esnaflara faizsiz kredi desteği sağlanmıştı. Bu uygulamada esnaflara 30 bin liraya kadar destekleme yapılmış olup söz konusu miktarın 2019 yılında 50 bin liraya çıktığı açıklanmıştır. Bu kredi için başvuruların ne zaman başlayacağı daha sonra girişimcilere çok büyük destek sağlamaktadır.

 KOBİGEL Programı

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için verilen bir başka destek ise “KOBİGEL” programı kapsamında verilmektedir. Bu program kapsamında verilen kredi de hibe olup bunun için belli şartların sağlanması gerekmektedir. Kredi miktarının ise 300.000 lira olduğu açıklanmıştır. Bu desteklemeden yararlanabilmek için mutlaka belirtilen alanlarda projeler yapılması ve kabul edilmesi gerekmektedir. Bu destekle işletmeler ciddi bir imkan kazanmakta ve bu miktarla işletmelerin gelişimi çok daha hızlı bir şekilde sağlanmaktadır.

Bunların dışında farklı desteklemeler de bulunmakta olup bunlardan yararlanabilmek için mutlaka belirtilen şartların sağlanması gerekmektedir. KOSGEB tarafından verilen kredilerin birçoğunda “Girişimcilik Sertifikası” olarak adlandırılan belgeye sahip olunması gerekmektedir. Söz konusu belge için ise 32 saatlik bir eğitimin alınması ve başarılı olunması gerekmektedir. Bunun amacı ise girişimcilerin eğitilmesidir. Söz konusu eğitim sayesinde KOSGEB vermiş olduğu kredinin işe yarayacağından emin olmak istemektedir. Verilen kredinin boşa gitmemesi için böyle bir uygulama yapılmakta ve birçok destekleme de bu şart aranırken bazılarında ise aranmamaktadır. Esnaflara verilen faizsiz kredide eğitim ve KOSGEB üyeliği şartı aranmazken diğer hibe kredilerin tamamında bu şart aranmaktadır.

KOSGEB tarafından verilen kredilerin amacının destekleme mahiyetinde olduğunun bilinmesi çok önemlidir. Kurum tarafından verilen krediler ile herhangi bir işletme ya da yatırım yapılması söz konusu değildir. Yapılan yatırımların desteklenmesi bu kredilerle yapılmaktadır. KOSGEB tarafından verilen desteklerden yararlanacak olan kişilerin bu durumu göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Aksi takdirde girişimcilerin yapacağı uğraş boşa gidecektir. Ayrıca söz konusu desteklemeler belli alanlarda yapılmaktadır. Bu alanların dışında kredi desteği sağlanmamakta olup yapılan başvurular boşa gidecektir. 2019 yılında yapılan desteklemelerde de bu durum devam etmektedir.

4 Yorum

 1. Geçen sene hibe veriyorlardı 100 binler ce ş.urfa vatandaşı akın etti dilekçeler yazıldı ne gerekiyorsa verildi bizim civar köylerde 3 5 kişe ya çıktı yada çıkmadı bende uğraştım belki banada çıkar çıkmadı bu kumar gibi birşey zor çıkar

 2. Geçen sene hibe veriyorlardı 100 binler ce ş.urfa vatandaşı akın etti dilekçeler yazıldı ne gerekiyorsa verildi bizim civar köylerde 3 5 kişe ya çıktı yada çıkmadı bende uğraştım belki banada çıkar çıkmadı bu kumar gibi birşey zor çıkar

 3. Merhaba bi yakinim kosgeb den kredi cekti fakat suan vefat etti cekilen kredi ne olacak bu durumda mirascilarmi odeyecek yoksa silinecekmi

 4. Merhaba bi yakinim kosgeb den kredi cekti fakat suan vefat etti cekilen kredi ne olacak bu durumda mirascilarmi odeyecek yoksa silinecekmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir