Blog

  • Anasayfa
  • TARIM

2018 Yılı Sübvansiyonlu Tarımsal Kredi Faiz Oranları

2018 Yılı Sübvansiyonlu Tarımsal Kredi Faiz Oranları

Sübvansiyon; devletin belirli ürünler için uyguladığı, üreticiyi desteklemek adına uygulamaya koyduğu bir durum. Tarım alanında üretimin ve üreticinin ekonomik dengesini bozmamak adına belli bir fiyat üzerinden malın tamamını ya da fazla kalanı alması anlamına gelmektedir. Ziraat Bankası tarafından uygulanan bir sübvansiyonlu tarım kredisinden söz edebiliriz. Faiz oranları ve diğer tüm veriler her sene Resmi Gazetede belirtilmektedir. Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen veriler, Ziraat Bankası ve Tarımsal Kredi Kooperatifleri kapsamında yürütülmektedir. Gıda, tarım ve hayvancılık sektörü içerisindeyseniz bu kredi sizi de ilgilendiriyor olabilir. Kredi limitleri ürünün niteliğine ve üst limite göre değişkenlik göstermektedir. Vade süresi, yetiştiricilik alanı, işletme türü, yatırım ve işletme dönemine göre kredi oranınız da değişecektir.

Üretim Alanına Göre Sübvansiyonlu Tarımsal Kredi Faizleri


Tarımsal kredi sözleşmeleri, yetiştirilmiş olan ürünün alınmasını taahhüt edilmesi durumunda, söz konusu olan yetiştiricilik faaliyetlerinin sübvanse edilmesi amacıyla en fazla  10.000.000 TL’ye kadar sözleşmeli tarımsal kredi verilebilmektedir. Faiz oranları ise; hayvansal üretim, bitkisel üretim, muhtelif üretim konuları ve tarımsal kooperatif üretimlerine göre değişkenlik göstermektedir. En sık tercih edilen yetiştiricilik alanlarının kredi faizlerinden söz etmek gerekirse;
– Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için-%6,5
– Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği- %6,5
– Arıcılık – %6,5
– Yumurta Tavukçuluğu- %6,5
– Tarımsal Mekanizasyon- %6,5
– Diğer su ürünleri- %9, 75
– Diğer bitkisel üretimler- %9, 75
– Diğer hayvansal üretim- %9, 75
Vade sayıları ve ödeme dönemleri de değişkenlik göstermektedir. Belirtmiş olduğumuz kredi türleri alanlara göre çeşitlilik göstermektedir. Ziraat Bankası üzerinden diğer alanlara ait kredi faizlerini de öğrenebilirsiniz.

Hangi Alanlara Tarımsal Kredi Verilmektedir?


Yukarıda belirtmiş olduğumuz kredi alanlarına ek olarak; bitkisel, hayvansal ve muhtelif üretim alanlarında birçok kredi alanı bulunmaktadır.
Hayvansal üretim konuları içerisinde; damızlık süt sığırı yetiştiriciliği, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, hindi ve tavuk besiciliği, su ürünleri avcılığı, kanatlı sektörü, yaygın hayvansal üretim, damızlık düve yetiştiriciliği ve benzeri alanlar bulunmaktadır.
Bitkisel üretim konuları içerisinde ise; kontrollü  örtüaltı tarım, süs bitkisi üretimi, yaygın bitkisel üretim, sera, stratejik bitki üretimi, yurt içi sertifikalı tohum ve fidan/ fide üretimi, sertifikalı fidan kullanımı gibi alanlar bulunmaktadır.
Muhtelif alanlarda ise; iyi tarım uygulamaları, traktör, arazi alımı, basınçlı sulama, tarımsal mekanizasyon, lisanslı depoculuk faaliyetleri gibi faizde indirim olan, üst limiti ideal birçok alan için kredi bulunuyor.

Tarımsal Amaçlı Kooperatiflerin Üretim Alanları

Kredi alınabilen bir diğer alan ise, tarımsal üretim alanları. Bu alan kapsamında; küçükbaş besiciliği, büyükbaş hayvan besiciliği, kontrollü örtü altı tarımı, tarımsal ürün işleme ve depolama, su ürünleri avcılığı yatırımı ve işletmesi gibi alanlar bulunmaktadır.  En çok damızlık süt sığırı yetiştiriciliği tercih edilmekle beraber, kredi üst limiti 7.500.000 TL’dir. Küçükbaş hayvan besiciliğinde ise 5 milyon TL olarak belirtiliştir. Ziraat Bankası üzerinden sübvanse kredilerinizi kullanabilirsiniz. Faaliyetlerinize ek olarak, yem, ilaç, yakıt, araçların bakımı, kira ve depo ödemeleri, sigortacılık işlemleri gibi birçok konu için de düşük faizli tarım kredilerini kullanabilirsiniz. Ekonomik açıdan refaha çıkmak ve fazla ürünü heba olmasını engellemek adına devlet koruması altına ürünlerinizi aldırarak en azından sabit bir fiyat üzerinden alım yaptırarak zararınıza az da olsa fayda sağlayabilirsiniz. Birçok üretici, tarım, hayvancılık gibi sektörler içerisinde ürününün karşılığını alabilmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. En mantıklı yöntemlerden biri de banka ve kooperatifler üzerinden kredi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir