SGK Primi Yatmayanlar İçin Uygulanan  2019 Yılı Muayene Ücretleri (GÜNCEL) | Bankalar ve Krediler

SGK Primi Yatmayanlar İçin Uygulanan  2019 Yılı Muayene Ücretleri (GÜNCEL)

Devlet hastanelerinde elbette sigortalı olanlara öncelik tanınıyor, masrafları işleri veya herhangi bir muaf sebebinden dolayı sigortası olanların da masrafları aynı zamanda devlet tarafından karşılanıyor. Sigortası olmayanlar ise devlet hastanelerinde sigortalılar kadar rahat hareket edemiyor, maalesef gitmeden evvel yapmaları gereken şeyler oluyor, gittikten sonra ise ekstra ödeme yapmak zorunda oluyorlar.

Sigortasız Hasta Gitmeden Evvel Ne Yapmalıdır?

  • Öncelikle hastaneye gitmeden evvel randevu alınmalıdır, randevu almak için 182’yi aramanız ve bulunduğunuz yere yakın bir yerde, hangi bölümden tedavi almak istiyorsanız onu belirtip sıra almanız gerekir. Sıra alırken saat bilgisini unutmamaya ve randevunuza geç kalmamaya özen gösteriniz. Geç kaldığınız takdirde yeniden keyfi olarak muayene olamazsınız, bu yüzden diğer kişilerin haklarını gözetmeye de özen gösterin.
  • Hastaneye gittikten sonra paralı hasta girişinden girişinizi yaptırmalısınız ve muayene ücretini yatırmalısınız. Genel olarak 30 TL’lik bir muayene ücreti paralı hasta veznesinden yatırılır, kayıt işlemleri gerçekleştirilir; acilden giriş yapan hastalar ise daha farklı bir süreçten geçirilir. Yani muayene olmaya gelenler öncesinde para verirken, acile gelenler ağır yaralama varsa elbette sonrasında ödemeyi yapacaktır.
  • Devlet hastanelerinde muayene olmak isteyenler randevu saatinden yaklaşık yarım saat önce hastanede olmalıdır, muayene ücretini ödemedikleri takdirde ise sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar.

Sigortası Olmayanlar Ne Yapmalı?

Bir iş yerinde sigortalı bir görevi olmayanların, emekliliği gelmemiş işsizlerin ve bakıma muhtaç kişilerin genel olarak sigortası yoktur, ancak devlet işsizlik maaşı çerçevesinde sigorta yapmaktadır, ya da bakıma muhtaç kişilerin de sigortasını ödemektedir. Siz de sigorta başvurusu için “Genel Sağlık Sigortası” kapsamında bulunduğunuz ilçenin Kaymakamlıklarına, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek durumunuzdan bahsetmeli, sigorta başvurusunda bulunmalı ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanmalısınız.

Gelir Testi: Sigorta başvurusu sırasında sizden gelir testi istenecek, maddi durumunuz göz önünde bulundurularak size sigorta bağlanıp bağlanmayacağı kararlaştırılacak. Genel sağlık sigortası kapsamında sigorta almaya hak kazanırsanız az bir meblağ prim ödeyerek hizmetinizi başlatabilirsiniz.

2019 Senesi Genel Sağlık Sigortası Primleri

2017 senesinde asgari ücret brüt olarak 1777 TL olarak belirlendi ve genel sağlık sigortası primi de bu fiyat göz önünde bulundurularak şekillendirildi.  Örnek verecek olarak bir kişinin aylık geliri asgari ücretin 1/3’ü kadar ise o kişi devlet hastanelerinde sağlık hizmetlerinden faydalanmak için ekstra para ödemez, onun borcu devlet tarafından karşılanır. Genel sağlık sigortası primlerini her ay düzenli olarak ödeyenler ise devletin güvencesini kazanmışlardır ve bunun sonucunda ücret ödemeden tedavi olma hakkına sahip olurlar. Muayene ücreti ise paralı hasta girişi kısmında 2017 senesi sonuna kadar 30 TL olarak belirlenmiştir.

Sigortalı Olanların Muayene Ücretleri

Devlet kurumunda, özel kurumda çalışıyorsanız ya da emekli iseniz ve sigorta dahilindeki vatandaşlardan iseniz devlet hastanelerinde cüzi bir miktar karşılığında tedavi olabilirsiniz. Önceden sigortalı olanların devlet hastanelerine ödedikleri para 5 TL iken önce 6 TL oldu, güncel olarak 8 TL olarak kaydediliyor. Yani sigortalı bir vatandaş devlet hastanesinin sağlık hizmetlerinden faydalanmak, muayene olmak istiyorsa girişte 8 TL, sigortasız olan vatandaş ise hastanelerin paralı hasta bölümlerine giderek 30 TL veriyor. Ayrıca sigortası olanlar özel hastanelerde yaklaşık 25- 30 TL indirimle muayene olurken, eczanelerde de indirimli bir şekilde ilaçlarını alabiliyorlar. Kısaca sağlık hizmetleri hastaneden tutun da eczaneye kadar olan sürecin tamamını kapsıyor, tüm kurumlarda sigortasızlar daha fazla ücret öderken, sigortalılar daha az ödüyor.

2 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*