Blog

2018 Yılı İçin En Popüler 6 Bitcoin Tahmini

2018 Yılı İçin En Popüler 6 Bitcoin Tahmini

2017 yılında Bitcoin’de yaşan olağanüstü yükselişle beraber genel anlamda kripto para birimleri dikkat çekmeye başladılar. Hatta 2017 yılının Bitcoin için efsane bir yıl olduğunu da söyleyebiliriz. 2017 yılına girildiği sırada 778 dolar ile yıla giren Bitcoin yıl içerisinde 17 bin dolara kadar yükselmeyi başardı. Bunun üzerine 2018 yılında kripto para dünyasında nelerin yaşanacağı merak edilmeye başlandı. Bu konuda çok popüler olan tahminler var.

1-Vergilendirmeler Sıkıntı Yaşatabilir

Günümüze gelene kadar Bitcoin konusunda bir vergilendirme olması gibi gelişmeler yaşanmadı. Fakat bu noktada gerçekten kafa karıştırıcı olmaya başlayan bazı gelişmeler yaşanmadı değil. Örneğin ABD Vergi İdaresi, ABD’ni en büyük Bitcoin borsası konumunda olan Coinbase’e dava açtı. Açılan davada 2013 ile 2015 yılında siteden işlem yapan bütün kullanıcıların bilgi sunması istendi.

Vergilendirme noktasında ülkemizde de bir adım atılması bekleniyor. Bazı kaynaklarda yer alan haberlere göre Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, Merkez Bankası ve SPK’ya danışarak Bitcoin’in bir adının konulması hakkında yardım talebinde bulundu.

2-Bitcoin’i Benimseyen Kişilerin Sayısı Artacak

Vergilendirme durumu her ne kadar büyük bir sorun olarak görülüyor olsa da Bitcoin’in güvenini tazelediğinin de altının çizilmesi gerekiyor. Zira devletler Bitcoin’i vergilendirdiği zaman bunu yasal olarak da kabul ettiklerini onaylamış oluyorlar. Bitcoin’in bir emtia, menkul kıymet veya para şeklinde ülkeler tarafından tanınması bu kripto para birimini benimseyen kişilerin  sayısını da büyük oranda artırmaktadır.

3-Gerçek Bir Ödeme Ağı Konumuna Gelebilir

Bitcoin’in mantıksız bir para birimi olduğunu söyleyen kişilerin bu noktada en büyük silahları ödeme yapılması için çok uygun bir platform olmamasıdır. Bitcoin’in fiyat oynaklığı yaşaması dışında işlemlerin uzun sürmesi de onu ödeme  için uygun olmayacak bir konuma sokuyor. Fakat yaşanan Lightning Network gibi Bitcoin’in daha fazla gelişmesini sağlayacak faktörler artış gösterdikçe 2018 yılı içerisinde Bitcoin’in gerçek bir ödeme yöntemi olarak karşımıza çıkma ihtimali var.

4-Yatırımcılar Sahip Oldukları Kripto Varlıkları Çeşitlendirebilir

Özellikle 2017 senesinde yüzler ICO halka arz edildi. Hatta bunlardan bir bölümü kripto para borsasında işleme açılacak seviyeye gelebildi. Hikayesi gerçekten iyi olanlar hızlı bir yükseliş gördü. Normalde uzun bir süre kripto para yatırımcıları ağırlıklı olarak Bitcoin’e yönelmişti. Fakat 2018 yılında bu durum değişti ve birçok yatırımcı Bitcoin’e ek olarak Litecoin, Ethereum, IOTA ve Dash gibi diğer kripto para birimlerine de yönelmeye başladı. Geleneksel yatırım yapılacağı sırada portföylerde yer alan varlıkların çeşitlenmesi de son derece büyük önem arz eder.

5-Kurumsal Yatırımcılar Daha Fazla İlgi Gösterebilir

Bitcoin’in yasallaşmaya başlaması, oynaklığın daha az seviyeye gelmesi ve alternatif olarak ortaya çıkan kripto para birimlerinde oluşan genişleme kripto para birimlerine ilgi gösteren yatırımcıların daha fazla dikkatini çekmesine sebep oluyor. The Crypto Company’nin CEO’su olan Mike Poutre, 2018 yılı içerisinde kurumsal yatırımcıların artık kripto para endüstrisine daha fazla dahil olacağını belirtti. Hatta bütün sektörün 2018 yılının sonuna kadar 5 trilyon dolar seviyesine geleceğini de açıkladı.

6-Yasal Düzenlemeler Olumlu veya Olumsuz Etkileyebilir

Bitcoin üzerinde gerçekleştirilen yasal düzenlemeler ICO’ları kapsayacak şekilde de gerçekleştirilebilmektedir. INS Ecosystem kurucusu olan Dmitry Zhulin  bir ödeme ve ana para koruma aracı olarak Bitcoin’in daha fazla kabul görüyor olmasının 2018 yılında değerinin 30.000 – 40.000  seviyesine kadar yükselme ihtimali sunduğunu açıkladı. Fakat yapılan yasal düzenlemelerin bu evrede olumlu veya olumsuz bir etki oluşturup oluşturmayacağını önceden tahmin etmek neredeyse imkansızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir