Blog

  • Home
  • GENEL

100 Bin TL 120 Ay Vadeli Konut Kredisi Hesaplama

100 Bin TL 120 Ay Vadeli Konut Kredisi Hesaplama

Herkesin en büyük hayallerinden biri; kendi evine sahip olmaktadır. Yıllarca kirada oturan ailelerin aklında her zaman tek bir soru bulunmaktadır. O da; “ödediğim kira paraları ile taksitli bir şekilde kendi evimin sahibi olabilir miyim” olmaktadır. Konut alımında en geçerli ve en güvenilir borçlanma yöntemlerinden biri; bankalar aracılığı ile konut kredisi almak olmaktadır. Konut kredisi de tıpkı diğer kredi türlerinde olduğu gibi, bankadan bankaya vade farkları ve diğer şartların değişiklik gösterdiği kredilerden biridir. Birçok banka verdiği kredilerle ilgili, internet sitelerinde hesaplama araçları bulundurmaktadır. Bu hesaplama araçları kullanılarak; alınması düşünülen kredi tutarı, vade sayısı ve ödenecek toplam geri ödeme tutarı ile aylık tutarlar hesaplanabilmektedir. Burada unutulmaması gereken, bu hesaplama araçları ile alınan bilgilerin, resmi bilgiler olmayacağı, kesin ve doğru bilgiler için banka şubelerine gitmenin gerektiği olmaktadır. Devlet bankası veya özel bankalardan alınacak konut kredilerinde, birbirinden farklı oranlar bulunsa da, ortalama olarak ödenecek olan faiz oranının; %1,03 civarında olduğu görülmektedir. 100 bin TL tutarlı konut kredisi, 120 ay vade ile alınmak istendiğinde ortalama bir hesap yapmak gerekirse; ödenecek aylık taksit tutarının 1.455,60 TL olduğu görülmektedir. Bu kredinin yıllık maliyet oranı; %13.385’e tekabül etmektedir.

 

Konut Kredisinde En Fazla Kaç Ay Vade Yapılıyor?

Bankaların müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına çeşitli kampanyalar sunduğu görülmektedir. Bireysel ve kurumsal krediler, tüketici kredisi, araç kredisi, konut kredisi, seyahat kredisi gibi çeşitli kredi tiplerinin bulunduğu görülmektedir. Kredi türüne göre alınabilecek maksimum tutar, faiz oranları ve vade seçenekleri farklılık gösterebilmektedir. Bankaların tamamı, konut kredisi tipinde maksimum 120 ay vade uygulamaktadır. Her hangi bir bankadan yapılacak konut kredisi başvurusunda, 1 aydan 120 aya kadar vade seçeneği belirlenebilmektedir. Konut fiyatlarının yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda, 120 ay gibi uzun süreli vade seçeneklerinin, birçok müşteri tarafından olumlu karşılandığı görülmektedir. Belli ürünlerin taksitlendirme seçeneklerinde, zaman ve şartlara göre değişikler görülebilmektedir. Örneğin kredi kartı ile akıllı telefon alırken, bunlara taksit yapılması yasaklanmıştır. Elektronik alışverişlerinde bazı sınırlandırmalar bulunmaktadır. Bu örneklerde olduğu gibi, konut kredisinde de devlet tarafından vade farkları ile ilgili artış veya azalma gerçekleştirilebilmektedir. Şu anda yasal olarak verilebilecek konut kredisi maksimum vade sayısının 120 ay olduğu görülmektedir.

 

Konut Kredisi Faizleri Diğer Kredilerden Yüksek midir?

Hem devlet bankaları hem de özel bankaları müşterilerine çeşitli tiplerde kredi seçenekleri sunmaktadır. Bu kredilerin faizleri; bankadan bankaya değişiklik gösterse de, arada çok büyük farkların bulunduğunu söylemek mümkün olmamaktadır. Faiz oranlarında belirleyici unsurlardan biri de; müşterinin kredi risk puanı olmaktadır. Günümüzde birçok banka her müşterisine aynı oranda faiz uygulaması yapmamaktadır. Müşterinin değerlendirilmesinden sonra, kişiye özel vade farklı hesaplanmaktadır. Konut kredisi gibi son derece uzun vade seçenekleri bulunan kredi türlerinde, vade sayısı artacağı için ödenecek vade farkının da yükseldiği görülmektedir. Kredi faizleri, masraf, tahsis ücreti, hayat sigortası gibi kalemler de müşteriden müşteriye farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple en doğru bilgiyi alabilmek için; en yakın banka şubesi ile irtibata geçmek; en kesin ve en hızlı yanıtı alabilmek için yapılması gerekendir.

 

Konut Kredisi ile Kaç Liraya Kadar Kredi Alınabilir?

Konut alırken birçok insanın bankalar aracılığı ile borçlanarak alım gerçekleştirdiği görülmektedir. Bankaların da bu konuda müşterilerine çeşitli kampanyalar düzenlediği gözlemlenmektedir. Ev sahibi olmak, birçok insanın en büyük hayali olduğundan, bir seferde bir ev parasını verecek maddi imkânı bulunmayanların, kredi almak için bankalara başvurduğu gözlemlenmektedir. Değişen konut fiyatları ile birlikte, bankalardan alınacak konut kredisinin tutarları da değişiklik göstermektedir. Günümüzde birçok banka konut kredisi türünde müşterisine 1 milyon TL’ye kadar çekim olanağı sunmaktadır. Bu rakam ele alındığında, istenilen konut türünün rahatça alınabileceği tahmin edilmektedir. Enflasyon ve döviz kurları ile birlikte, konut fiyatlarında da büyük oranda artış görülmektedir. Konut fiyatlarında yaşanan bu artış ile birlikte, bankalardan borç almadan konut alma ihtimalinin giderek zayıfladığı görülmektedir. Konut fiyatları bölgeden bölgeye, muhit ve bina yaşına göre farklılık göstermektedir. Bu kredi türünde eksper kullanılmasının önemi de burada ortaya çıkmaktadır. Alınacak konutun rayiç bedelini belirleyen eksper, bu bilgileri müşteriye ve bankaya sunmaktadır.  Bankalar da belirlenen bu tutarın en fazla %80’i oranında konut kredisi kullanım olanağı sunmaktadır. Bu da demek oluyor ki sıfır para ile tamamı bankadan borç alınarak konut sahibi olmak mümkün olmamaktadır.

 

Alınacak Konut Ücretinin Tamamı Kredi Olarak Alınabilir mi?

Bankalar müşterilerine konut kredisi verirken belli başlı bazı kriterlere uymak durumundadır. Alınacak konutun tutarının tamamı banka tarafından kredi olarak müşteriye verilmemektedir. Evi inceleyen eksper, evin değerini bankaya bildirmektedir. Bankalar da belirlenen tutarın en fazla %80’ini müşterisine konut kredisi adı altında vermektedir. Bu da şu anlama gelmektedir; müşteri almak istediği evin bedelinin %20’sini peşin olarak ödeyecektir. Bu bilgi üzerinden bir örnek hesaplama yapmak gerekirse; değeri 400 bin TL olarak belirlenen bir ev için konut kredisi başvurusu yapıldığında, bankadan alınabilecek maksimum konut kredisi tutarı 320 bin TL olmaktadır. Yani aradaki 80 bin TL tutarı müşteri kendisi ödeyecektir. Son günlerde konut fiyatlarında gözlemlenen artışın çeşitli ekonomik sebepleri bulunmaktadır. Sebebi ne olursa olsun, insanların konut sahibi olurken zorlandığı ve borç alma durumunda kaldığı görülmektedir. Bu konuda borç alınabilecek en güvenli ve en düşük faizli kurumların bankalar olduğu gözlemlenmektedir. Fakat unutulmaması gerekir ki; bankadan borç alınsa dahi, konut almadan önce mutlaka bir miktar paranın başvuru sahibinde bulunması gerekmektedir. Yapılacak ekspertiz raporu ile belirlenen konut değerinin ancak %80’i banka tarafından müşteriye konut kredisi adı altında verilmektedir.

 

Konut Kredisi Vade Farkları Nasıl Öğrenilebilir?

Konut kredisi almadan önce, öncelikle bir miktar paranın hazır bulunması yararlı olacaktır. Bankalar konut kredisi verirken; eksper raporuna göre konut tutarının %80’i kadar kredi kullanma olanağı sunmaktadır. Günümüzde hemen hemen bütün bankaların internet şubesinden; her türlü bilgi edinme olanağı sunulmaktadır. Ayrıca neredeyse bütün bankacılık işlemleri şubeye gitme zorunluluğu bulunmadan gerçekleştirilebilmektedir. Konut veya diğer kredi türlerinde işlem yapmayı planlayanlar, bankaların internet şubesini kullanarak bu konu hakkında her türlü bilgiyi alabilmektedir. İlgili menü altında bulunan hesaplama araçları kullanılarak, vade sayıları ve vade farkları hesaplanabilmektir. Aynı şekilde bütün bankaların hesaplama araçları kullanılarak en uygun ve en avantajlı teklifin değerlendirilmesi gerekmektedir. Yine bankaların telefon bankacılığı hizmetleri ile mobil uygulamaları kullanılarak, bu konu hakkında her türlü bilgiyi alma olanağı bulunmaktadır. Kredi ihtiyacı bulunan müşterilerine, çeşitli kampanyalar düzenleyen bankalar, bu kampanyalara erişim ve bilgi alınabilmesi adına birçok iletişim yolunu açık tutmaktadır. İnternet teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte hem bankaların hem de banka müşterilerinin işi son derece büyük bir oranda kolaylaşmıştır. Artık şubeye gitmeden, sıra beklemeden istenilen bütün bilgilere sahip olunabilmekte, neredeyse bütün bankacılık işlemleri; her an her yerden gerçekleştirilebilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir